Takvim
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam5
Toplam Ziyaret19625
Üyelik Girişi

HOCAMHocam Prof. Dr. Ümit Ukşal

Vefatlar arkasından yazılan yazıları ilgi ile okumak isterim. Tanınan, ünlü insanların hiç bilmediğimiz, duymadığımız ilginç, etkileyici hayat hikayelerine şahit oluruz. Bunlar bize "insan" faktörünü hatırlatır. Onlar da zaafları, sevinçleri, heyecanları ile karşımızdadırlar. Emeklerini, hayal kırıklıklarını vs. okuruz.

Ümit hocam okunması gereken bir insandır bana göre. Alışılmış bir doktor, akademisyen ya da hoca gibi değildir. Alışılmış değildir derken ne kastettiğimi kolay izah etmem mümkün değil. Abartmak istemediğim gibi eksiksiz anlatmanın önemini de biliyorum. Çünkü, kapitalist dünya modelinde üç aşağı beş yukarı davranış özellikleri vardır. Hocamız bu davranış özelliklerini göstermez.

Örneklerle anlatmak daha kolay olacak gibi.  Hocamız hastalarına çok güzel bir mesafeden ilgilenir. Ne çok resmidir ne de samimidir.  Kimseye tepeden bakıp, kırmak istemez ama belli bir seviyeden de ötesine izin vermez. Muayene ettiği zaman çok ciddidir, ama hastalara izah ederken de üzmemek için sesi titrer. Muayenehanesinde ücret almadığı hastaların az olmadığını etraftan duyarız. Çoğu kez hastaları ücretsiz takip eder. Hastalar uzun uzun izahatlar yapar. Yazılar yazar, epikrizler hazırlar ve hiç üşenmez. Mesleki yenilikler peşindedir. Her zaman yeni tanı ve tedavi yöntemlerine ilgi duyar. Ama bunu daha çok kazanmak için değil hastalara en iyiyi ve yeniyi verebilmek içindir.

Emekli bir profesör cerrahi kursuna gider mi ? Hocam gider. İkinci bir dil kursu, dans kursu ve daha neler neler. İçindeki enerji hiç bitmez. Boş durmayı sevmez.

Hoca olarak asistanlarına oğlum, kızım der ve öyle sever. Tabi kızar da. Sonra gönül alır. Teselli eder. Hep bir şeyler anlatmak ve paylaşmak ister. Bilmediği zaman hemen söyler. Bildiğini çok güzel anlatır. Akşam okuduklarından bahseder.  Asistanların çok iyi yetişmesini ister. Onların akademik kariyer yapmalarını öğütler ve destekler. Onun desteği sözde değil içten ve kanının son damlasına kadardır.

Arkadaş gibi dertlerini paylaşırdı benimle. Sıkıntılı günleri olmuştu. Hastalık onu ayrıca çok bitkin bırakmıştı. Ama gözlerinde hep o asil bir bakış size hayat enerjisi ve cesareti verirdi. Vefatından aylarca önce hasta yatağında gördüğümde kalbimden vurulmuş ve hocam artık aramızda yok demiştim. Kendisine bunu hissettirmemeye çalıştım. Konuştuk, dertleştik. Çıktığımda bir müddet kendime gelemedim. Vefatını duyduğumda da daha fazla üzülmedim. Buruk bir sevinçle artık sıkıntılardan kurtulduğu için Allaha dua ettim.

Yazılacak pek çok şey var ve kısmet olursa yazacağım. Onun adının yaşatılması için yapmam gerekenler var ve inşallah yapacağım.

Hocam Allah rahmet eylesin.

 

PROF. DR ÜMİT UKŞAL
SÖZÜN GÜZELLERİ