Takvim
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam18
Toplam Ziyaret7752
Üyelik Girişi
KISKANÇLIK VE HASET

İmrenmek, Gıpta etmek, Kıskanmak, Haset Etmek

Adem (a.s)'in oğulları Kabil ve Habil. Beşerin ilklerinden iki kişi. Kabil Habil'i kıskanır ve öldürür. Hem de kardeşinin malını, parasını vs. değil Allah'a kurbanını kıskanır. Egomuzda vardır kıskançlık. En yalın halini çocuklarımızda görürüz. Aynı oyuncaktan iki çocuğunuza alsanız bile, yine ötekini kıskanacak bir neden bulurlar.

Ord. Prof. Hulusi Behçet'in tanımladığı Behçet Hastalığı dünya tarafından kabul edilse bile, Hulusi Behçet'in beraber çalıştığı kendi bölümünden kabul etmeyen meslektaşlarının olduğu söylenir. Bu doğru ise, sebebi tamamen kıskançlıktır.

İnsanlar, egolarını rahatsız eden olumsuzlukları savunma mekanizmaları ile bertaraf etmek için uğraşırlar. İmrenmek, gıpta etmek makul ve normal olandır. Yani, "onda bu var bende yok, benim da olsaydı vs. " demek normaldir. Ama "onda var ben de niye yok. O zaten şöyle kötü insandır, bana bunu yapmıştır. Onda da olmasın. Onda olmasın bende olsun. Benden başka kimsede olmasın, vs. " gibi düşünceler; kıskançlıktır, hasettir. Bunlara sıkça rastlıyoruz.

Bazı insanlar, savunma mekanizması bulmakta çok daha gayretli olabiliyorlar. Planlı ve programlı olarak algı oluşturup, başkalarını da kendi mekanizmalarına inandırabiliyorlar. Bu onları daha da rahatlatıyor olmalıdır. Çünkü bir yalana ne kadar çok kişi omuz verirse o kadar hakikat taklitçisi olabilir.

Oysa, hakikat çok yalındır. Hiç kimse onu örtemez. Kafasını toprağa gömen deve kuşu misali, hakikati örtmeye çalışan kişi kendisini ya da etrafındaki birkaç kişiyi kandırır. Kıskançlık ve hasetten kurtulup gönlü geniş olan insanlar hayatı huzurlu yaşarlar.

Vesselam

Kemal Özyurt

Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv      118 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
SÖZÜN GÜZELLERİ
KUANTUM FİZİĞİ