Takvim
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam18
Toplam Ziyaret7752
Üyelik Girişi
CALYPSORİASİS: CALYPSO VE PSORİASİS (SEDEF HASTALIĞI)
Calypso; iki ayrı anlamda karşımıza çıkar. Birincisi Yunan mitolojisinde, Odesa destanında geçen bir deniz kızının adıdır. Deniz kızı, gizleyen ve alıkoyan bir kadını sembolize etmektedir. Calypso; Odysseus'u eşine ve ailesine gitmekten alıkoyorak yıllarca onu rehin alır. Ama Zeus'un isteği ve emri gereği onu serbest bırakır. Sadece serbest bırakmakla kalmaz, ona gidebilmesi için bir kayık yapar, yiyecek ve içeceklerle gönderir. Odysseus ailesine kavuşur. Hikayenin sonundaki davranışı ile Calypso aslında; olumsuz etkinin yanında olumlu bir özelliği ile de anılmaya değer bulunur. Calypsonun diğer anlamı dans müziğidir. Karayiplerden köken alan bu müzik sadece ritm özelliği değil, orjinal ses yapısı ile de sevilmektedir. 

Psoriasis Calypso ile beraber anılmalıdır. Calypsoriasis bu anlamda her iki terimi de ortak yönleriyle kapsamaktadır. Psoriasis de mitolojideki Calypso gibi, gizleyen ve alıkoyan bir hastalıktır. Kişiyi sosyal yaşamından izole edecek kadar şiddetli olabilir. Ama öte yandan tedavilere iyi yanıt verdiğinde, hastaları toplumla barışık bir birey olarak görebiliriz. Psoriasis hayatla dans etmen içik bir müzik gibidir. Hastalık pek çok yönden hastaları hayatın zor yönleriyle baş etmeyi öğretir. Bu zor eğitimin sonunda başarmanın huzuru vardır. 

Calypsoriasis sedef hastalarımıza bir hayat felsefesi olmalıdır. Negatif yönlerini pozitife dönüştürerek bir müzik gibi yaşanmalıdır. 
Aslında hayatın kendisi de öyle değilmidir?

Kemal Özyurt
17/06/2017

Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv      112 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
SÖZÜN GÜZELLERİ
KUANTUM FİZİĞİ