Takvim
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam18
Toplam Ziyaret7752
Üyelik Girişi
GÜNEŞ VE DERİMİZ

GÜNEŞTEN NEDEN VE NASIL KORUNMAK GEREKİR?

 

GÜNEŞTEN KORUYUCULAR NELERDİR?

 

Güneş dünyamız yani; insanlar, hayvanlar ve bitkiler için vazgeçilmez bir enerji kaynağıdır. Ancak bazı hastalıklar güneş ışınlarının başlattığı ya da oluşturduğu hasarlar nedeniyle olabilmektedir. Bu hastalıklar kişinin bozulmuş bağışıklık sistemi ya da hassas cilt yapısı nedeniyle olabilir. Tersine sağlam bağışıklık sistemi olan ve cildi güneş ışınlarına hassas olmayan kişilerde de güneş ışınları hasara neden olabilmektedir.

Güneş ışınları; ultraviyole=mor ötesi (UV)C, UVA ve UVB'den oluşur. Atmosferden UVB ve UVA ışınları geçebilerek dünyamıza ulaşır. UVC atmosferde ozon tabakasından geçemez ve dünyaya ulaşamaz. UVA ışınları pencere camından geçer. Kapalı havalarda da güneş ışınları dünyamıza ulaşırlar. UVA, UVB ve UVC değişik amaçlarla teknolojik olarak üretilebilir yani yapay UV kaynakları vardır.

Güneş ışınları deriden emilerek bir takım değişikliklere neden olur. Bu değişiklikler deriyle sınırlı olabileceği gibi genel vücut metabolizmasını da etkiler. İnsanların güneş ışınlarına verdikleri tepkiye göre "Deri tipleri" belirlenmiştir. Çok açık tenli insanlar güneş ışınlarından her zaman güneş yanığı şeklinde etkilenirler ve hiçbir zaman esmerleşmezler. Siyah ırka dahil insanlar hiçbir zaman güneşten yanmazlar. Bu iki uç arasında farklı deri tipleri bulunmaktadır.

Güneş ışınları bağışıklık sistemi ve D vitamini sentezi gibi genel etkilere neden olur. Deride kızarıklık, ani geçici ya da uzun süreli bronzlaşma, güneş yanıkları, çiller, lekeler, kırışıklıklar, deri yaşlanması, deride tümör öncesi yaralar ve tümörlere neden olabilir.

Bronzlaşma kozmetik olarak kişiler tarafından istenebilen bir durumdur. Aslında deri yapısının türüne göre deriyi UV ışınlarından korumak için bir savunma mekanizmasıdır. Deri rengini koyulaştırarak  güneş ışınlarının olumsuz etkilerinden korunmaya çalışır.

Güneş yanıkları kızarıklıktan sulu kabarcıklara kadar değişebilen bir yanıktır. Ağrılı ve hastanın yaşamını çok olumsuz etkileyecek kadar şiddetli olabilir.

Lentigo (çiller) UV etkisine bağlı gelişen kahverengi lekelerdir.

Deri yaşlanması deri tipi ve güneş ışınlarına maruz kalma süresiyle orantılı olarak deride görülen renk değişikliği, elastikiyet kaybı ve kırışıklık gibi etkileridir.

Deri kanserleri iki türlü güneş ışınlarından kaynaklanabilir. Birincisi deri tipi ve güneş ışınlarına maruz kalma süresiyle orantılı olarak oluşur. Yani açık tenli insanlar, güneşe çok maruz kalanlar bu etki altındadır. İkincisi güneş ışınları ile erken yaşlarda ciddi güneş yanığı geçirenlerdir.

Deri kanserleri sadece güneş ışınları etkisiyle olmaz. Genetik faktörler, kişisel bağışıklık sistemi, çeşitli kimyasallara maruziyet vs. gibi durumlar da etkilidir. Ancak korunulabilir olması açısından güneş ışınlarının etkisi önemlidir. Yani bilinçli davranış değişiklikleri, giyinme alışkanlıkları ve uygun güneşten koruyucular ile sağlıklı yaşam adına tedbirler alınabilir.


Güneşten koruyucular

Kremler, losyonlar gibi deri yüzeyine sürülerek, fiziksel, kimyasal ya da her ikisini içerenler olarak etkili olurlar. Deriden UV güneş ışını emilmesini en aza indirmek için üretilmişlerdir. UVA ve UVB'den birine veya her ikisine de etkili olabilen türleri vardır.

SBF güneşten koruyucuların etki düzeyini gösterir. Sanıldığı gibi 30 SBF ile 100 SBF arasında 3-4 kat koruyucu farkı yoktur. SBF 30 ile 100 arasında %1-3 gibi bir fark olabilir. Bunun önemi kişilerin SBF arttıkça güneş ışınlarından çok daha fazla ya da uzun süre korunuyor oldukları yanılgısıdır.

Güneşten koruyucular eğer koruyucu olarak gerekli ise, yani hekimler önerdiyse düzenli olarak kullanılmalıdır. Deri tipine, meslek durumu, tatilde kullanma gibi durumlara dikkat edilmelidir. Kimi hastalara uzun günlerde dışarı çıkmasa bile günde 3-4 kez uygulamasını önerilir. Kış aylarında da kullanılması gereken durumlar olabilir.

Etkileri sürülür sürülmez değil ortalama 20-30 dakikadan başlar. Etkileri saatler içinde azalarak kaybolur. Bu nedenle en ideali kremi dışarı çıkmadan 20-30 dakika önce kullanılmalıdır. Suya dayanıklı olanlar ve olmayanlar vardır. Dudak ve göz çevresi için ayrı ürünler gerekebilir. Lekelenme ve kırışıklar yaşı gösterdikleri için ellere de ara ara güneş koruyucu sürmeyi ihmal etmemek gereklidir.

Güneş koruyucu ürünlerin paketi açılmışsa 3 yıl içinde tüketilmelidir. Uygun koşullarda saklanan krem veya losyonlar açıldıysa 1 yıl içinde tüketilmelidir.  

 

Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv      236 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
SÖZÜN GÜZELLERİ
KUANTUM FİZİĞİ