Takvim
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam18
Toplam Ziyaret7752
Üyelik Girişi
HASTALAR İÇİN SEDEF HASTALIĞI (PSORİASİS)

SEDEF HASTALIĞI NEDİR?

Sedef hastalığının tıptaki adı Psoriasis'tir. Kızarık, bazen kaşıntılı, değişik büyüklüklerde üzerleri sedefi gri-beyaz renkli kepekli yaralardan oluşur. Bu yüzden Sedef hastalığı olarak bilinir.

Sedef hastalığının nedeni belli değildir. Soyunda veya akrabalarında sedef hastalığı olanlarda hastalığın görülme oranı artar. Bulaşıcı bir hastalık değildir. Ortak kullanılan eşyalar ya da ev ve iş ortamında hiçbir şekilde bulaşmaz. Çünkü bakteri ya da virüs gibi mikropların neden olduğu bir hastalık değildir. Psikolojik sıkıntılar, üzüntü, kaygı ve yaşanan büyük acılar hastalığı ortaya çıkarabilir ya da artırabilir. Özellikle çocuklarda geçirilen enfeksiyon hastalıkları hastalığı tetikleyebilir. Başka nedenlerle kullanılan ilaçlar hastalığı ortaya çıkarabilir ya da alevlendirebilir. Eğer varsa, sürekli veya ara sıra kullandığınız tüm ilaçların ismini doktorunuza söylemeniz oldukça önemlidir.

Diz-dirsek gibi bölgeleri yere, masaya uzun süre dayayarak tutmak, travma (darbe, baskı vs.) ve çok kuvvetli ve uzun süre kaşımak sedef yaralarını artırır.

Sedef hastalığı hiç tedavi olmayan ya da geçmeyen bir hastalık değildir.Tedavileri vardır ancak iyileştikten sonra tekrar edebilir.

Sedef hastalığı giderek kötüye giden, yayılan ya da dağılan bir hastalık değildir. Çoğu zaman dağılmaz ve zamanla tamamen kaybolabilir.

İç hastalıklarla, karaciğer, akciğer ya da böbrek hastalıkları ile doğrudan bağlantılı değildir. Sedef hastalarında şişmanlık, şeker hastalığı ve kan yağlarının yüksekliği görülebilir. Bu durumda kalp hastalığı yönünden dikkatli olunmalıdır.

Sedef hastalığını fazla kilo, sigara ve alkol alevlendirir. Tedaviye yanıtı azaltır. Kilo vermenin hastalığın tedavisine olumlu etki yapar.

En sık saçlı deri, diz, dirsek, el içi ve ayak tabanında görülür. Bazen tüm bölgelerde birden bazen de sadece bir bölgede görülebilir. Tırnaklarda çukurcuklar, kalınlaşma ve renk değişikliği gibi bulgular gösterebilir. Sedef hastalığı her zaman kepekli olmaz. Sivilce gibi iltihaplı yaralar şeklinde ve koltuk altı ve kasıklarda sadece kızarıklık gibi farklı görünümlerde karşımıza çıkabilir.

Sedef hastalığı eklemleri etkileyebilir. Sedef yaraları ile beraber ama sedef yaraları olmadan da Sedef eklem hastalığı görülebilir.

Sedef tanısı klinik muayene ve bazı şüpheli durumlarda da deriden alınan biyopsi ile yapılır. Kan tahlilleri tedavi öncesi gerekli olursa yapılır. Tedavisinde hastalığın şiddeti, türü ve hastanın yaşı gibi faktörlere göre pek çok tedavi seçeneği vardır. Tedavi başarısında en önemli faktör düzenli kontrollerdir.

SEDEF HASTASIYIM NE YAPMALIYIM?

1- Hastalık psikolojik durumla çok ilgili olduğu için en önemli yapılması gereken, bu hastalığın hiçbir zaman devamlı kötüye gidecek, ölümcül bir hastalık olmadığını bilmektir. Ruhsal durumunuzu bozmamaya özen göstermektir.

2- Eğer ruhsal durumunuzu kendi gayretlerinizle kontrol edemezseniz Psikiyatri desteği tedavi için çok önemli sonuçlar verecektir.

3- Kontrollerinize düzenli gelmelisiniz.

4- Size verilen ilaçları düzenli kullanmalı, ilaçları doktorunuzun önerdiği gibi değiştirmeden, doktorunuzdan habersiz kesmeden kullanmalısınız. İlaçların ani kesilmesi sedef hastalığını çok daha kötüleştirebilir.

5- Bazı ilaçlar çok etkili olduğu için düzensiz kullanılırsa sizde ciddi yan etkiler gösterebilir.

6- Derinizi aşırı sert darbeler, basınç ya da kaşımadan koruyunuz.

7- Güneş ışıklarından faydalanacaksanız ( güneşlenme, solaryum vs.) doktorunuzun önerilerine dikkat ediniz.

8- Kullandığınız başka ilaçları doktorunuza söyleyin.

9- Başka bir hastalık için doktora gittiğinizde sedef hastalığı olduğunuzu ve kullandığınız ilaçları mutlaka söyleyin.

 

Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv      298 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
SÖZÜN GÜZELLERİ
KUANTUM FİZİĞİ